2019 kira bedellerine uygulanacak artış oranları 

2019 yılında kira bedellerine uygulanacak artış oranları ne olacak?

kira artış oranlarının değişmesi haklı olarak hem kiracıların, hem de kiraya verenlerin kafalarında soru işaretleri oluşturmaktadır. 7161 Numaralı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 18.01.2019 tarihli ve 30659 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

yeni artışlar hangi kurala göre yapılacaktır ?

Bu kapsamda önceki Borçlar Kanunu düzenlemesinde kira sözleşme bedellerinin yenilenen dönemdeki artış oranı Üretici Fiyat Endeksi esas alınarak sınırlandırılmışken Kanun ile yapılan değişiklikle artış oranı daha düşük bir oran olan Tüketici Fiyat Endeksindeki On iki Aylık Ortalamalara Göre Değişim Oranı ile sınırlandırılmıştır.

Yani 01.01.2019 tarihinden sonra yapılacak kira yenilemelerinde TÜFE on iki aylık ortalamalara göre değişim oranlarının esas alınması gerekecektir.

Böylece TUZLA genelinde kiralık mülklerde yani kiralık ev, kiralık daire ve kiralık konutlarda kira zammı yada başka deyişle kira artış oranı da belirlenmiş oldu. Üstelik bu kira artışı oranı yani TÜFE sadece konutlara değil Tuzla’daki tüm iş yerleri içinde geçerli olacaktır.

Tuzla’da faaliyet gösteren emlak firmaları sözleşme yapacak

5 Haziran 2018 SALI tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından  Resmî Gazetenin Sayı : 30442 yayınlanan TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK’e göre;

Alım satıma aracılık sözleşmesi

MADDE 16 – (1) TUZLA’da İşletmenin verdiği alım satıma aracılık hizmeti sonucunda alıcı, satıcı ve işletme arasında alım satıma aracılık sözleşmesi düzenlenir.

(2) Bu sözleşmede asgari olarak aşağıdaki bilgilere yer verilir:

a) İşletmenin yetki belgesi numarası, iletişim bilgileri, temsile yetkili kişisinin adı soyadı ve imzası; iş sahibi ile alıcının adı soyadı, T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numarası, iletişim bilgileri ve imzası, iş sahibi ve alıcının tüzel kişi olması durumunda tüzel kişinin unvanı ve iletişim bilgileri ile temsile yetkili kişisinin adı soyadı ve imzası.

b) Taşınmazın tapu kaydı bilgileri, cinsi ve adresi.

c) Taşınmazın alım satım bedeli ve bu bedelin ödenme yöntemi.

ç) Kararlaştırılması halinde ve oran veya tutarı işletme için hizmet bedelini aşmamak koşuluyla iş sahibi veya alıcının sözleşmeden cayması durumunda ödenecek cayma parası ve sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesi halinde uygulanacak ceza koşulu.

d) Hizmet bedeli ve bu bedelin iş sahibi ile alıcı arasındaki paylaşım usulü.

e) Tapu harcı ve döner sermaye hizmet bedeli gibi masrafların iş sahibi ile alıcı arasındaki paylaşım usulü.

f) İlgili kanuna göre sözleşmenin uygulanmasından doğan uyuşmazlıklarda hangi il mahkeme ve icra dairelerinin yetkili olduğu hususu, uyuşmazlığın çözümü için ara buluculuk veya tahkim gibi alternatif çözüm yollarına başvurulmasına ilişkin kayıtlar ve kararlaştırması halinde tarafların diğer hukuki ve mali sorumlulukları.

 

TUZLA Bahçe Katı

Bahçe katı ve teraslı dairelerin karşılaştırması !

Apartmanlarda en üst katta yer alan dairenin geniş balkonuna teras diyoruz. Teraslı daireleri ise genel olarak teras katı olarak adlandırmaktayız.

Teras katları çok güzel şehir manzaraları, zevk sahibi ev sahiplerinin yetiştirdiği çiçeklerle bahçeli ev görünümüne bürünmüş geniş balkonları, çevreyi geniş bir perspektifle seyretmenin verdiği huzur ve mutluluk hissi gibi birçok avantaja sahiptir.

tuzla_teras_kat

Ancak böyle güzel bir yaşam alanının bakımı hem zor hem de oldukça masraflıdır. Özellikle kış ayları oldukça soğuk geçen Tuzla bölgesinde karşılaşılan ısıtma ve yalıtım problemleri, birçok teras katı sahibini zorlamıştır. Ayrıca asansörsüz, genellikle 3-4 katlı binalarda, genç yaşlarda önemli bir sorun gibi gözükmeyen ancak ilerleyen yaşlarda fiziksel açıdan herkesi zorlayacak olan merdiven problemi de Tuzla’daki birçok teras katı sahibinin söylediği bir dezavantajdır. Ama yine de, “Şöyle güneşli bir havada insanın Tuzla Viaport marinayı yada denizi seyrederek çay keyfi yapmasına diyecek yoktur,” diyenlerin sayısı da az değildir.

Tuzla ’da bahçe katı veya teras dairesinde yaşamanın zorlukları nelerdir?

Apartmanlarda girişin alt kısmındaki daireye 1.kot veya bahçe katı denilmektedir. Bazı apartmanlarda binanın inşa edildiği arazinin meyiline göre 2.kot veya 3.kotta da bahçe katları bulunmaktadır.

Bahçe katlarında yaşayanlar genellikle toprakla iç içe olmayı seven ancak villa ya da dubleks evlerde yaşamanın külfetinden de biraz olsun kaçınmaya çalışan kişilerdir. Özellikle küçük yaşta çocukları olan aileler için bahçe katları, çocuklarına güven ve huzur içinde vakit geçirmelerini sağlayacak bir yaşam alanı sunar.

tuzla_bahçeli

Bahçe katları, diğer katlardaki dairelere göre genellikle daha küçük alanlara sahiptir. Ayrıca direkt bahçeye çıkışlı olan bahçe katlarında balkon yoktur. Bu da özellikle mutfak balkonunu kiler ve diğer amaçlarla kullanan hanımlar için sıkıntı yaratmaktadır. Ayrıca yoğun yağmur yağışı ve sel gibi doğal afetlerde bahçe katlarını su basma riski oldukça yüksektir.

Ancak tabii ki yaşamda her şeyin bir riski vardır ve çiçekler, yeşillikler içinde yenilen yemeklerin, verilen davetlerin bahçe katlarında yaşayan insanlara verdiği manevi tatmin duygusunu da tercih edenler olacaktır.

Yukarıda anlattıklarımız dışında teras ve bahçe katlarını yatırım açısından değerlendirmek gerekirse, bu katların genellikle çok riskli olduğu, alıcısının genellikle az olduğu söylenebilir. Ancak aynı ölçüde fiyatlarının diğer konutlara göre daha düşük olduğu da bir gerçektir. Bu durumda Tuzla’da iyi bir mevkide çok daha düşük bir fiyata, farklı dekorasyonlarla çok güzel alanlara dönüşebilecek, size uygun konutlar edinebilirsiniz. Ayrıca bu tarzda bahçe katlarının evcil hayvan besleyenler açısından tercih edildiğini unutmamak gerekir. Yatırım için Tuzla’da daire alıyorsanız bahçe katlarını da dikkate alın, kira amortisman süresinin çok kısa olduğunu göreceksiniz. Profilinize ve yaşam şeklinize uygun aradığınız bahçeli daire yada bahçeli müstakil evler ile teras katlı daireler için, bir de teraslı dubleks villalar için bizden yardım alabilirsiniz.

Tuzla satılık daire alacaklar

Tuzla ’da ev satın alacaklar için brüt m2 – net m2 neden önemlidir?

Şimdi bu iki terimi açıklamaya çalışalım:

Net alan: Bağımsız bölümün içerisinde, duvarlar hariç, bunların arasında kalan alandır.

Brüt alan: Bağımsız bölümün duvarlar dahil alanı ile ortak alanların bağımsız bölüme düşen miktarının ilave edilmesi ile hesaplanan alandır.

Gayrimenkulun brüt alanı kesin olarak tespit edilemiyorsa, net alanın yüzde 15-25 fazlası brüt alan olarak kabul edilebilir. Buna göre net alanı 100 metrekare olan bir apartman dairesinin beyan edilmesi gereken brüt alanı 115-125 metrekaredir. Bu şekilde (%25 fazlası olarak) hesaplanan brüt alan, hol, merdiven boşluğu, kapıcı ve kalorifer dairesi, sığınak gibi ortak kullanım yerlerinden gelen paylar ile kömürlük ve çamaşırlık gibi eklentilerin alanını da de içerir.

Tuzla’da yapılan ve satılan birçok gayrimenkulde de yaşanan sorun Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında yaklaşık 3 yıldan bu yana süregelen ‘Konutta net alan hesaplama’ konusu geçici olarak çözüme kavuştu.

tuzla daire alan hesabı

Neden Geçici Çözüm?

Danıştay, açılan bir davada konutlarda 150 m2’lik net alanın hesabı konusunda inşaat sektörünün talebini haklı bularak,  KDV Genel Uygulama Tebliği’nin ilgili bölümünün yürürlüğünü durdurduğu halde, geçen yaklaşık 2 yıla rağmen henüz esastan karar vermedi. Bu durum ise, konutlara uygulanacak KDV oranının tespitinden, KDV iadesine kadar pek çok konuda sıkıntılara neden oldu. Maliye Bakanlığı da, haklı olarak bu konuda yeni bir düzenleme yapmak için Danıştay’ın esastan vereceği kararı bekledi, ancak süreç uzayınca da KDV iadeleri başta olmak üzere yukarıda belirtilen konularda yaşanan problemlerde iyice arttı. Maliye Bakanlığı bir taraftan bu konuda yaşanan problemlere geçici de olsa son noktayı koyarak ortaya çıkan mağduriyetleri önledi, ancak diğer taraftan da yeni düzenleme yapmak için Danıştay’ın kararını beklemeye geçti.

İnşaatlarda yada yeni ev satın alacaklar için brüt alan, net alan süpürülebilir alan kavramları nedir?

Tuzla’da ev almak istediğinizde bu terimlerle gündelik hayatta da sıklıkla karşılaşabilmektesiniz. Örneğin ev alımı sırasında müteahhit veya emlakçının size beyan ettiği alan, görülen evin alanından daha büyük gibi gelir, bu konu sorulduğunda alınan yanıt genellikle söylenen rakamın evin brüt alanı olduğu yönündedir. Ya da diyelim ki evi aldınız, emlak vergisi ödeyeceksiniz, devlet vergiyi brüt alan üzerinden isteyecektir. Ama ne var ki evimizin içinde yaşayabildiğimiz alan aslında bu rakamlardan çok daha küçüktür; bu durumu sorduğunuzda verilecek yanıt ise “net alan” olacaktır. Veya Tuzla’da bir işyeri kiralamak istediğinizde, sizden talep edilen kiranın plazalardaki gibi brüt alan üzerinden hesaplanmış olduğunu görürsünüz.

Yeni Düzenlemeye Göre Konutlarda Net Alan Nasıl Hesaplanacak?

Maliye Bakanlığı verdiği 01.07.2016 tarih ve 84958988-130(5428-3003)E.72416 sayılı özelgesinde;  01.05.2014 tarihinden sonra teslim edilen konutlarda, net alan hesabının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği hükümlerine göre yapılması gerektiğini belirtti.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 16/41. maddesinde yer alan düzenleme, eski uygulamaya göre konutlarda net alan hesabını tamamen değiştirmiş, KDV Tebliği uyarınca net alan hesabına dahil edilen bir çok alanı (Balkon, teras kat, otopark, kat ve çatı bahçesi, kömürlük, depo vb.), net alan hesabının dışına çıkarmıştır.

Yeni hesaplama yöntemi, KDV Tebliği’ndeki hesaplama şekline göre net alanı 150 m2’nin üzerinde olan birçok konutun net alanının 150 m2’nin altında kalması sonucunu doğurmakta, konutlara uygulanacak KDV oranını da % 18’den % 1 veya 8’e indirmektedir.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne göre;

Bağımsız bölüm net alanı; bağımsız bölüm içerisinde kapalı olup, duvarlar arasında kalan net alandır.

Net Alana;

-Kapı ve pencere eşikleri, 2.5 cm’yi geçmemek koşuluyla sıva payları, kolonlar, duman, çöp, atık, tesisat ve hava bacaları ile ışıklıklar, bağımsız bölüm içindeki asansör ve galeri boşlukları, tesisat odası, merdivenlerin altlarında 1.80 m. yüksekliğinden az olan yerler, tek bağımsız bölümlü müstakil binalarda bağımsız bölüm içindeki otopark, sığınak, odunluk, kömürlük, hidrofor ve arıtma tesisi alanı, su ve yakıt deposu ve kazan dairesi

– Açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve çatı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan mekânlar ile aynı katta veya farklı katta olup bağımsız bölümün eklentisi olan mekânlar (depo ve kömürlük gibi), otoparklar ile ortak alanlar,

– Genel giriş, merdiven, sahanlıklar ve asansör boşlukları,

– Fransız balkonlar ve teraslar

Dahil edilmemektedir.

Son olarak gayrimenkul alırken ölçüm yapmanızı, brüt ve net alanını hesaplatmanızı, TUZLA Tapu Müdürlüğü ve Tuzla Belediyesinden mimarî projeleri inceletmenizi tavsiye ederim.

Tuzla’da gayrimenkul alım satımında dikkat edilmesi gereken konular

Tuzla’da emlak alım satımında dikkat edilmesi gereken konular

Tuzla’da gayrimenkul alım satımı yapan gerçek ve tüzel kişilerin , vergi yasalarında ve harçlar yasasında yer alan bazı özel hükümleri önceden bilmelerinde bir çok fayda bulunmaktadır. Yeni bir gayrimenkul alan gerçek yada tüzel kişiler, aldıkları gayrimenkulün geçmiş yıllarda emlak vergisi borcunun var olup olmadığına, tapu değeri gösterilirken belirlenecek tutarın gelir vergisi ve harç yönünden taşıdığı sorumluluklar , verilecek olan ilk emlak vergisi beyannamesinin değerleri, eşin adına yada çocuğun adına emlak alınması gibi konular dikkat edilmesi gereken önemli noktaları oluşturmaktadır. Bu konuda detaylı bilgilere www.nggrupemlak.com adresimizden ulaşabilirsiniz

tuzla emlak alım satım

Tuzla genelinde gayrimenkul satan kişilerde,  gayrimenkulün tapudaki satış değeri ve bu değerin gelir vergisi ve harç yönünden önemi, satıştan doğan kazancın gelir vergisi gibi konuların yanı sıra Tüzel kişiler yani şirketler ise emlak satışındaki vergi istisnası gibi hususlarda, satıcı tarafından dikkat edilmesi gereken noktaları oluşturuyor. Tuzla içinde SATILIK DAİRE arıyorsanız www.istanbultuzlaemlak.com adresinden portföyümüzün bir kısmını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca gayrimenkul alım ve satımında ihtiyacınız olan bilgileri sitemizde bulamadıysanız, bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşarak yardım alabilirsiniz. Sizlere mümkün olan en kısa zamanda destek olmaya çalışacağız.

Tuzla’nın en güzel daireleri Eska Güldeniz Sitesi

Tuzla Eska Güldeniz Sitesi

Tuzla’nın en prestijli ticari işyeri ve konut projesi olan Güldeniz sitesinde daire ve dükkan satışlarımız başlamıştır. 1.sınıf inşaat malzemesi ile son sistem teknoloji kullanılarak yapılan Güldeniz sitesine gösterilen yoğun ilgiden dolayı teşekkür eder, az sayıda kalan daire ve dükkanlarımız için acele etmenizi rica ederiz.

Satılık daire ve dükkanlarımız Ağustos 2018 tarihinde teslim edilecektir.

Tuzla ve mahallelerinde Satılık Daire

Tuzla ve mahallelerinde gayrimenkullerin durumu

Tuzla şehir merkezindeki mahallelerde birçok satılık ve kiralık emlak vardır. Ancak postane mahallesinde bulunan satılık villalar yada kiralık villalar çok rağbet görmektedir. Tuzla‘daki bu villalar sezonluk villa olabildiği gibi eşyalı olarak ta kiraya verilmektedir. Ayrıca cami mahallesi ise Tuzla‘nın merkezi konumundadır. Tarihi 40.pafta Tuzla‘nın eski balıkçı köyü halini hatırlatmaktadır. 2-3 katlı yan yana dizilmiş bu evler bizlere çok şey anlatır. Yine sahile cephesi olan diğer mahalle ise istasyon mahallesidir. Banliyö tren hattında Tuzla  tren istasyonunun olması nedeniyle adını istasyon almıştır. İstasyon mahallesinde satılık daire yada kiralık daireler çok tutulmaktadır. Çünkü istasyon mahallesi Tuzla‘nın en çok göç alan ve talep gören bölgesidir. Bunlardan başka Tuzla e-5 altı bölgede satılık yada kiralık daire bulabileceğiniz başka mahallelerde vardır. Tuzla‘da kiralık dairelerin en ucuz olduğu bölge evliya çelebi mahallesidir. Tuzlada satılık daire arıyorsanız mutlaka yayla mahallesine de bakın derim. Çünkü Tuzla’da ucuz daire arayanlar Yayla mahallesinde yapılan yeni konutlarda yada eski dairelerde aradıklarını bulabilirler. Kısacası Tuzla‘da satılık daire alacaksanız d-100 karayolu altını tercih edin, hem prim yapacaktır hemde denize yakın olursunuz tabii  işinin ehli,    Tuzla‘yı tanıyan ,doğru gayrimenkul danışmanı ile ………

NG Grup Emlak TUZLA genelinde satılık ve kiralık emlak konularında sizlere en iyi hizmeti vermeyi kendine ilke edinmiştir.Bize danışmadan TUZLA’da satılık daire, satılık iş yeri yada satılık arsa alım-satımı yapmayın.

Gayrimenkul Sermaye Geliri Ne Demektir?

2017 yılında TUZLA’da sahip oldukları mal ve hakları kiraya verenlerin vergilendirilmesine yönelik olarak hazırlanan bu yazımızda ; kira gelirine konu mal ve haklar yer almaktadır.

1. KİRA GELİRİ
Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilmektedir ve belli koşullarda gelir vergisine tabi tutulmaktadır.
Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyetleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracılarıdır.

2. KİRA GELİRİNE KONU MAL VE HAKLAR
Kira gelirine konu mal ve haklar, Gelir Vergisi Kanununun 70 inci maddesinde
tanımlanmıştır. Bunlar;
● Arazi, bina, maden suları, memba suları, madenler, taş ocakları,
kum ve çakıl istihsal yerleri, tuğla ve kiremit harmanları, tuzlalar ve
bunların mütemmim cüzileri ve teferruatı,
● Voli mahalleri ve dalyanlar,
● Gayrimenkullerin ayrı olarak kiraya verilen mütemmim cüzileri ve
teferruatı ile bilumum tesisatı, demirbaş eşyası ve döşemeleri,
● Gayrimenkul olarak tescil edilen haklar,
● Arama, işletme ve imtiyaz hakları ve ruhsatları, ihtira beratı,
alametifarika, marka, ticaret unvanı, her türlü teknik resim, desen,
model, plan ile sinema ve televizyon filmleri, ses ve görüntü bantları,
sanayi ve ticaret ve bilim alanlarında elde edilmiş bir tecrübeye ait
bilgilerle gizli bir formül veya bir imalat usulü üzerindeki kullanma
hakkı veya kullanma imtiyazı gibi haklar,
● Telif hakları,
● Gemi ve gemi payları ile bilumum motorlu tahmil ve tahliye vasıtaları (TUZLA Tersane bölgesi olması nedeniyle),
● Motorlu nakil ve cer vasıtaları, her türlü motorlu araç, makine ve tesisat
ile bunların eklentileri olarak ifade edilmektedir

Eğer TUtuzla gelir vergisiZLA’da yukarıda sayılan değerlerinizi kiraya vererek gelir elde ediyorsanız bunu gelir beyannamenizde belirtmelisiniz ki, TUZLA vergi Dairesinin bir takım cezai yaptırımları ile karşı kaşıya kalmayın.

Tuzla’da SATILIK EMLAK Arayanlar

TUZLA’da satılık daire arıyorsanız size önereceğimiz bir site var: www.nggrupemlak.com
Emlakçılık alanında ciddi başarılara imza atmış hizmetlerle kiralık veya satılık daireler konusunda müşterilerine özenle yardımcı olmayı vizyon olarak görmüş bir ekiple kurulan NG GRUP EMLAK Satılık ya da kiralık veya SATILIK arsa ve arazilerle ilgili satın alma işlemlerinizde size yol gösterecek, önünüze farklı imkanlar ve kolaylıklar sunacak bir site sayesinde siz de aradığınızı bulabileceksiniz. 1990 yılında İstanbul’da Site Emlak olarak kurulan NG GRUP Emlak ve Gayrimenkul Danışmanlık, pek çok özelliğiyle ülkemizde konut alım-satım işlerinde sizlere yardımcı olabilecek en ideal kuruluştur.
İstanbul TUZLA’de satılık daire aramanıza son, TUZLA satılık daire arayanlar için ideal bir semt. En uygun fiyat garantisiyle aradığınız özelliklerde konutu bulacağınızdan emin olabilirsiniz. TUZLA SATILIK’ın sunduğu avantajlardan yararlanarak TUZLA’da satılık ya da kiralık daire işlerinize çözüm bulacaksınız. Sadece İstanbul TUZLA’da değil diğer semt, ilçe ve illerde de farklı ilanların yer aldığı kapsamlı emlak yönetim sitesinde dilediğiniz gibi aradığınız özelliklere göre satılık ev yada satılık daire bulabilirsiniz. Site içeriğinde kiralık ev arayan veya satılık ev alma isteyen müşteriler için geliştirilmiş arama kriterleri arasında fiyat aralığına göre arama seçeneğide eklenmiş, dolayısıyla; dilediğiniz şekilde arama yaparak hayalinizdeki eve sahip olabilirsiniz.
TUZLA SATILIK Gayrimenkuller için Bizi arayın:

0534 503 63 63 – 0216 740 00 74